پوکه معدنی از جمله سنگ های با ارزش و با کاربرد فراوان است. استفاده از این سنگ پیشینه ایی دیرینه دارد.اگر شما نیز تمایل دارید که بدانید پوکه معدنی چیست؟ انواع پوکه معدنی و کاربرد پوکه معدنی را بشناسید،از قیمت پوکه معدنی مطلع شوید و با چگونگی خرید پوکه آشنا شوید می توانید ادامه این مطلب را مطالعه نمایید.

 

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی چیست؟

 

پوکه معدنی چیست؟

 

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی چیست؟

 

پوکه معدنی از جمله سنگ های آتشفشانی است که در اثر فعالیت های آتشفشانی به وجود می آید.از نظر علمی نام پومیس(Pumice) را بر روی این سنگ نهاده اند.از جمله مواد معدنی موجود در این سنگ می توان به آهن،آلومنیوم،منیزیم،کلسیم و سدیم اشاره کرد،البته باید ذکر کرد که این مواد معدنی به صورت اکسید درون این سنگ یافت می شوند.

 

پوکه معدنی چگونه تشکیل می شود؟

 

پوکه معدنی چگونه تشکیل می شود؟

پوکه معدنی چگونه تشکیل می شود؟

 

به طور کلی در لایه های زیرین پوسته زمین ،سنگ های بر اثر وجود حرارت بالا ذوب می شوند و ماگما را تشکیل می دهند.این ماگماها علاوه بر اینکه حاوی مواد معدنی که درون سنگ ها هستند، می باشند؛میزان زیادی از گازهای دی اکسید کربن،بخار آب و دی اکسید گوگرد را نیز درون خود محبوس می کنند.با توجه به اینکه چگالی این ماگما نسبت به سنگ های موجود در کوه کمتر است به سمت بالا و دهانه آتشفشان حرکت می کنند.هنگام انفجار کوه آتشفشانی و خروج مواد مذاب از دهانه کوه،بر اثر قرار گرفتن در مجاورت هوای سرد به سرعت دمای مواد مذاب کاهش می یابد و رفته رفته حالت جامد به خود می گیرند از سوی دیگر با سرد شدن این مواد گازهای به دام افتاده درون آنها خارج شده و سبب ایجاد حفره در سنگ می شود.به این سنگ های به جا مانده که بافت اسفنجی یا حفره مانند دارند پوکه معدنی می گویند.

 

ویژگی های پوکه معدنی

 

ویژگی های پوکه معدنی

ویژگی های پوکه معدنی

 • از چمله ویژگی های پوکه می توانیم به ویژگی های ظاهری این پوکه اشاره کنیم.این سنگ معدنی را می توان در رنگ های مختلف از سیاه ،خاکستری ، قهوه ایی و سفید یافت.
 • ویژگی ظاهری دیگر این سنگ شکل و بافت اسفنجی آن است که در اصطلاح به آن متخلخل می گویند همین ویژگی سبب کاهش وزن چشمگیر این سنگ نسبت به حجم آن شده به گونه ایی که  همین سبک بودن این سنگ را بسیار پُرکاربرد کرده است.
 • از دیگر ویژگی پوکه می توان به مقاومت بالای آن در برابر حرارت و گرما اشاره کرد این ویژگی باعث شده است که این سنگ در برابر حرارت به عنوان یک عایق عمل کرده و همچنین به عنوان یک سنگ نسوز از آن یاد می شود.
 • از پوکه به عنوان سنگی که عایق صداست نیز یاد می شود.بر اثر وجود تخلخل درون پوکه از سرعت صوت کاسته می شود و میزان صدای کمتری از این سنگ عبور می کند.
 • پوکه میزان مقاومت بالایی در برابر فشارهای خارجی از خود نشان می دهد.
 • وجود املاح معدنی در این سنگ یکی دیگر از خواص آن است.
 • پوکه در برابر رطوبت نیز عایق است.
 • از دیگر ویژگی پوکه می توان به ضد موریانه و حشرات بودن آن اشاره کرد.

 

انواع پوکه معدنی

 

انواع پوکه معدنی

انواع پوکه معدنی

 

پوکه معدنی بر اساس شکل و اندازه انواع مختلفی دارد.در ایران نیز می توان انواع مختلف پوکه ها را یافت که گاهی آنها را بر اساس زادگاه و محل پیدایش آنها نام گذاری کرده اند به عنوان مثال پوکه قروه،پوکه تبریز ،پوکه بستان آباد،پوکه دماوند و… اما دسته بندی کلی و شناخته تری که برای پوکه انجام شده دسته بندی بر اساس اندازه پوکه است.شما می توانین در جدول زیر انواع پوکه معدنی را مشاهده نمایید.

 

نام پوکه

اندازه پوکه

کاربرد پوکه

ماسه ایی

0 تا 5

پر کردن کف ساختمان و شیب بندی بام

نخودی

5 تا 10

ساخت انواع بلوک سبک مانند بلوک بتنی و هبلکس

فندقی

5 تا 10

شیب بندی سطوح در ساختمان

عدسی

10 تا 15

تولید انواع بلوک

بادامی

15 تا 30

شیب بندی در ساختمان

مخلوط

10 تا 30

مخلوطی از چندین پوکه به منظور پُرکردن فضاهای خالی در تونل ها
پرلیت

باغبانی و کشاورزی

صنعتی کشاورزی

 

کاربرد پوکه معدنی

 

1.کاربرد پوکه در ساختمان

 

کاربردپوکه معدنی در ساختمان سازی

کاربردپوکه معدنی در ساختمان سازی

 

امروزه به دلیل رشد شهرها و افزایش جمعیت اکثر ساختمان ها را به صورت آپارتمانی می سازند از این رو مقاومت ساختمان و سبک بود آن بسیار حائز اهمیت است از طرفی به علت زلزله خیز بودن کشورمان مهندسان به فکر کم کردن وزن سازه ها افتاده اند.پوکه معدنی به دلیل مقاومت بالا در مقابل وزن کمی که دارد در ساخت ساختمان مورد توجه قرار گرفته است.از طرفی پوکه به سبب ویژگی های عایق بودن در برابر سرما،گرما وصوت به عنوان یک عایق مناسب در ساختمان بکارگرفته می شود.از سوی دیگر این سنگ به دلیل اینکه عایق رطوبت است برای مناطق مرطوب بسیار مناسب است.

 

2.کاربرد پوکه در کشاورزی

 

کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی

کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی

 

استفاده از کودهای شیمیایی در کشاورزی موجب آسیب رساندن به گیاهان و افت کیفیت در محصولات می شود.به سبب وجود املاح معدنی که درون پوکه وجود دارد آن را می توان به عنوان یک جایگزین مناسب برای کودهای شیمیایی در نظر گرفت.از طرفی پوکه از هدر رفتن آب جلوگیری می کند و آفت ها و حشرات را از گیاه دور می کند.

 

3.کاربرد پوکه در صنعت

 

کاربرد پوکه معدنی در صنعت

کاربرد پوکه معدنی در صنعت

 

به سبب تحمل پذیری بالای پوکه در برابر حرارت در صنایع ریخته گری و متالورژی از پوکه بسیار استفاده می شود.

 

4.کاربرد پوکه در تصفیه آب

 

کاربرد پوکه معدنی در تصفیه آب

کاربرد پوکه معدنی در تصفیه آب

 

از پوکه در تصفیه آب و فیلتراسیون آب برای حذف مواد زائد از آن  و همچنین به منظور جلوگیری از رشد جلبک در آب استفاده می کنند.

 

5.سایر موارد کاربرد پوکه

استفاده در سد سازی،کاربرد در نساجی،استفاده در صنعت پزشکی و…

 

فراورده های حاصل از پوکه معدنی

 

فراورده های پوکه معدنی

فراورده های پوکه

 

از جمله فراورده هایی که از پوکه بدست می آید می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • ساخت انواع بلوک های سبک مانند بلوک های هبلکس،بتنی،لیکا و…
 • تولید سیمان و مصالح ساختمانی
 • ساخت آجرهای سبک
 • ساخت پنل های دیواری و سقفی سبک
 • سنگ پا

 

بهترین پوکه معدنی ایران کدام است؟

 

بهترین پوکه معدنی ایران کدام است؟

بهترین پوکه معدنی ایران کدام است؟

 

بهترین پوکه در ایران کدام است؟ پوکه در ایران از معادن متعددی استخراج می شود.برای تعیین کیفیت پوکه چندین ویژگی متعدد پوکه مورد بررسی قرار می گیرد و براساس این ویژگی ها بهترین و با کیفیت ترین پوکه را مشخص می کنند.این ویژگی ها عبارتنداز:میزان تخلخل بالا،مقاومت و درجه سختی بالا،وزن کم و چگالی کم،میزان املاح موجود در پوکه،هر چقدر که این ویژگی ها در پوکه بارزتر باشد کیفیت بهتری دارد.

از میان پوکه های موجود در ایران می توان به پوکه معدنی قروه اشاره کرد که یکی از بهترین و با کیفیت ترین انواع پوکه در کشور است.

 

قیمت پوکه معدنی

 

قیمت پوکه معدنی

قیمت پوکه معدنی

 

پوکه های معدنی براساس نوع،وزن،کیفیت و سایر ویژگی هایی که دارند قیمت گذاری می شوند از این رو ممکن است قیمت یک نوع خاص از پوکه در نمایندگی های مختلف با یکدیگر تفاوت داشته باشند.خرید پوکه به صورت حجم بالا یا فله ایی انجام می شود.برای انجام خرید پوکه شما باید نوع پوکه و میزان حجم موردنیاز خود را و همچنین مقصد بار ارسالی را به اطلاع فروشنده برسانید.علاوه براین موارد شما باید از کیفیت پوکه ها اطمینان داشته باشید.شما می توانین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت پوکه معدنی با ما در ارتباط باشید.