پوکه نخودی یکی از انواع مختلف پوکه معدنی است.پوکه معدنی قروه بسیار متنوع است و برحسب سایز دسته بندی می شود.پوکه معدنی قروه در هر نوع متفاوت است.یکی از زیر مجموعه هایش پوکه معدنی نخودی است که در مطلب زیر در مورد خواص و ویژگی های پوکه نخودی همچنین کاربردهایش توضیحاتی داده شده است.

 

پوکه معدنی نخودی

پوکه معدنی نخودی

پوکه نخودی چیست؟

 

پوکه معدنی

پوکه معدنی

پوکه نخودی نوعی سنگ متخلخل دارای حفره های زیاد است که بر اثر فعالیت های آتشفشان به وجود می آید.

زمانی که آتشفشان به حال فعال در می آید،از آن گازهایی خارج می شود و پس از خروج این گازها و  تماس با زمین و سرد شدن این پوکه تشکیل می شود.

به این پوکه،پوکه بلوک زنی نیز می گویند. از ویژگی های بارز این پوکه می توان به استحکام بالای آن و در مقابل به وزن کم و سبک بودن آن می توان اشاره کرد،این ویژگی های خاص باعث پرکاربرد شدن آن در صنعت های مختلف شده است.

این پوکه در دو رنگ سیاه و سفید موجود است ولی استخراج پوکه سیاه بیشتر از سفید است.همین امر باعث قیمت کمتر پوکه سیاه نسبت به نوع سفید آن شده است.

سایز پوکه نخودی 5 الی 12 میلیمتر است.

ویژگی های پوکه نخودی

 

ویژگی های این پوکه تنها به سبک بودن و استحکام بالا ختم نمی شود،تخلخل بالای این پوکه باعث می شود ساختمان ها در تابستان خنک و در زمستان گرم بماند.علاوه بر این ،پوکه نخودی در حرارت بالای آتشفشان تشکیل می شود و همین باعث ضد حریق شدن پوکه شده ودر زمان آتش سوزی ساختمان آسیب نمی بیند.

همچنین این پوکه سرشار از مواد معدنی مثل آهن،منیزیم،روی،مس و… است.

یکی دیگر از ویژگی های پوکه نخود ضد باکتری بودن آن است

کاربرد های پوکه نخودی

 

کاربردهای پوکه نخودی

کاربردهای پوکه

حال که با ویژگی های این پوکه آشنا شدیم به کاربرد های این پوکه می پردازیم.

از کاربردهای این پوکه استفاده از آن در ساخت انواع بتن سبک می باشد.

پوکه معدنی در ساخت انواع بلوک های ساختمانی،دیواری و سقف استفاده می شود که دلیل اصلی آن در جهت سبک سازی ساختمان و از بین بردن وزن مرده ساختمان است.

به علت خاصیت ضد باکتری بودن این پوکه از آن در تصفیه آب نیز استفاده می شود.

از موارد دیگر کاربرد این پوکه استفاده آن در کشاورزی است،می دانیم که یکی از مهم ترین اجزا برای رشد هر گیاهی خاک آن است با ترکیب این پوکه با خاک گیاهان مواد معدنی و همچنین اکسیژن به خوبی به گیاه می رسد.همچنین در مکان هایی که سر وصدا زیاد است از این پوکه به عنوان عایق استفاده می کنند.

در اصل می توان گفت این پوکه در صنایع مختلف مانند پزشکی،نساجی،عمران و شهرسازی،احداث تونل،سد سازی و کشاورزی و… کاربرد دارد.

انواع پوکه نخودی

پوکه  سیاه

پوکه سفید

پوکه نخودی سیاه

 

پوکه سیاه

پوکه سیاه

از این پوکه برای کارهای ساختمانی استفاده می شود برای مثال پر کردن شیب پشت بام و دلیل استفاده از این پوکه همانطور که پیش تر گفتیم وزن پایین آن است که سبب شده در زمان رخ دادن زلزله ساختمان مقاومت بیشتری کرده و آسیب کمتری ببیند.

همچنین در کارگاه های تولید بلوک سقفی برای تولید بلوک سبک از آن استفاده می شود.

به علت استخراج بیشتر این نوع پوکه و دسترسی بیشتر به آن قیمت کمتری نسبت به انواع دیگر دارد.

لازم به ذکر است این نوع پوکه مادام العمر است و هیچ گاه از بین نمی رود.

پوکه نخودی سفید

پوکه سفید

پوکه سفید

ویژگی های بارز این پوکه کاملا مانند پوکه نخودی سیاه است و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و از تفاوت بارز بین آنها می توان به اختلاف رنگ آنها اشاره کرد،علاوه بر آن استخراج این پوکه نسبت به نوع سیاه خود کمتر است که همین امر سبب قیمت بیشتر آن شده است.از کاربردهای این پوکه به استفاده آن در گلخانه ها و فضاهای سبز اشاره کرد.

کیفیت پوکه 

سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که کیفیت این پوکه چگونه است؟

بهتر است بدانید که کیفیت پوکه های معدنی را بر حسب وزن آنها می سنجند اینگونه که هرچه پوکه معدنی وزن کمتری داشته باشد با کیفیت تر است.

پوکه معدنی ارشیا این ویژگی مطلوب را در پوکه های معدنی خود داراست،البته ذکر یک نکته بسیار با اهمیت است که بعضی از این پوکه ها قدرت جذب آب بالایی دارند و همین امر سبب می شود در شرایط آب و هوایی متفاوت وزن پوکه ها متغیر باشد.