پوکه معدنی چیست؟ انواع پوکه معدنی و کاربردهای آن

 

پوکه معدنی

 

پوکه معدنی چیست؟ کاربرد پوکه معدنی چیست؟ ما در این مقاله تصمیم داریم به معرفی پوکه معدنی مزایای آن، کاربرد پوکه معدنی و هرآنچه که لازم است در مورد پوکه معدنی بدانید بپردازیم.

پوکه چیست؟

پوکه معدنی سنگی معدنی است . ماده اصلی  سازنده پوکه معدنی  از آتشفشانها می باشد. به دلیل تخلیه گازهای آتشفشانی و سرد شدن سریع گدازها ، این پوکه ها  متخلخل شده  و وزن سبکی پیدا می کنند. پوکه های معدنی به دلیل وزن کم بر روی آب شناور می شوند. مواد تشکیل دهنده پوکه معدنی بیشتر از اکسد آلومنیوم،و سایر اکسیدها مانند اکسید آهن، اکسید سدیم، اکسید کلسیم و اکسید منیزیم است . رنگ پوکه های معدنی از سفید تا قهوه ایی و خاکستری متغیر است.

پوکه های معدنی عایق گرما ، صوت و سرما هستند. به دلیل عایق بودن، پوکه ها در ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارند، همچنین به علت وزن سبک پوکه های معدنی در برابر زلزله مقاوم هستند.

 

پوکه معدنی

 

انواع پوکه

پوکه  به دو دسته تقسیم میشود: 1- پوکه معدنی ، 2- پوکه صنعتی

1- پوکه معدنی

پوکه معدنی یا پومیس (Pumice) حاصل سرد شدن گدازه ها و فوران های آتشفشانی می باشد.که به سبب وزن پایین و مقاومت بالا در ساخت وساز ساختمانی کاربرد فراوان دارد.

از پوکه معدنی می توان در ساخت انواع بتن و بلوک های ساختمانی بهره برد. همچنین به علت مقاومت بالا می توان از آنها به عنوان یک عایق مناسب در ساختمان استفاده کرد. پوکه معدنی عایق صدا نیز می باشد و در کشاورزی برای بستر سازی نیز کاربرد دارد.

 

 

 

انواع پوکه معدنی

انواع پوکه معدنی

پوکه عدسی: پوکه عدسی به دلیل دارا بودن مقاومت بالا در ساخت بلوک های سبک و سقف و دیوار ساختمان ها کاربرد فراوان دارد .وزن این پوکه حدودا 600 تا700 کیلوگرم و سایز آن 10 الی 15 میلی متر می باشد.

 

پوکه نخودی:پوکه نخودی ازنظر وزن و اندازه مشابه پوکه عدسی است . پوکه نخودی مقاومت بالاتری دارد از این رو می توان از آن در بین طبقات استفاده کرد.

پوکه بادامی:ابعاد پوکه معدنی نسبت به پوکه عدسی و نخودی بیشتر می باشد و قیمت کمتری نسبت به آنها دارد. از جمله مصارف پوکه بادامی می توان به شیب بندی آن در سقف اشاره کرد.

پوکه سیاه: این پوکه  را از معادن رو باز استخراج کرده .پوکه سیاه به علت مقاومت بالا در مواردی چون دیواره تونل ها،دیوارچینی ساختمان ها،شیب بندی پشت بام ،ساخت آبنما کاربرد دارد. همچنین سنگ پا یک نمونه مرغوب از پوکه معدنی سیاه می باشد.

 

پوکه ماسه ای: پوکه ماسه ایی ابعادی بین 0تا5 میلی متر و وزن 800 تا 900 کیلوگرم دارد. کاربر اصلی این پوکه ساخت بلوک های دیواری و سقفی، ساخت بتن، پر کردن سطح لوله می باشد.

 

پوکه فندقی: پوکه فندقی عایق مناسبی برای صوت و سرماست . از این رو پوکه فندقی مورد توجه است همچنین برای شیب دار کردن سقف و کف ساختمان استفاده می شود.

 

2- پوکه صنعتی

پوکه صنعتی یا لیکا از فراوری مواد در صنعت به وجود می آید .در کارخانه ها ابتدا خاک رس را با آب مخلوط کرده و آن را به صورت خمیر درآورده سپس آنها را وزن دار کرده . بعد از وزن دهی آنها را  از آسیاب غلطکی عبور داده و آن را در کوره خشک کرده .ماده بدست آمده را در نهایت در کوره ها با دمای بسیار بالا در حدود 1200 درجه سانتی گراد حرارت داده  ، سپس دانه های گرد با سطح زبر و قهوه ایی رنگی تولید می شود.

پوکه صنعتی به دلایل دارا بودن وزن کم و عایق حرارت و صوت همچنین مقاومت در برابر آتش،شکل مناسب ،در صنعت ساختمان سازی ،راهسازی،کشاورزی مورد توجه بسیار قرار دارد.

 

پوکه صنعتی