ضریب هدایت حرارتی پوکه معدنی چیست؟ ضریب هدایت حرارتی معیاری برای تشخیص کیفیت مواد استفاده شده در صنعت ساختمان و …می باشد که هرچه میزان آن کمتر باشد به کیفیت بالای ترکیبات اشاره دارد، یکی از بهترین مواد با ضریب هدایت حرارتی پایین، پوکه های معدنی می باشند.

یکی از دغدغه های مردم صرفه جویی در هزینه های انرژی و همچنین جلوگیری از اتلاف انرژی می باشد. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که ضریب هدایت حرارتی پوکه معدنی چیست و باید چقدر باشد؟

قبل از هر چیز بهتر است با عایق حرارتی آشنا شوید و سپس خواص مواد عایق را بررسی کنید. گفته می شود که مواد عایق حرارتی از عبور و انتقال گرما جلوگیری می کنند. موادی که عایق حرارتی هستند معمولاً دارای حباب های هوا در بافت خود هستند که باعث کاهش انتقال حرارت یا انعکاس گرما می شود.

انواع عایق های حرارتی

الیاف معدنی: بیشتر این مواد از سنگ های آتشفشانی تشکیل شده اند که نقطه ذوب بالایی دارند و در برابر حرارت بسیار مقاوم بوده و آب را جذب می کنند و از رسیدن رطوبت به ساختمان ها جلوگیری می کنند.

الیاف مصنوعی: این مواد به صورت مصنوعی و در آزمایشگاه با نام هایی مانند الیاف پلی استر، آلیفا ایزوپریم، الیاف ویسکوز و … ساخته می شوند.

ضریب حرارتی پوکه معدنی چیست

همانطور که اشاره کردیم یکی از دغدغه های اصلی در ساخت و ساز ساختمان سبک سازی ساختمان است و از آنجایی که وزن اصلی ساختمان دیوارهای آن است، تلاش های زیادی برای تلطیف دیوارها صورت گرفته است. عایق بندی دیوارها نیز باید مورد توجه قرار گیرد. ویژگی هایی مانند چگالی ظاهری کم (اغلب کمتر از 1)، ساختار سلولی و متخلخل، ضریب هدایت حرارتی پایین و نفوذپذیری کم پوکه معدنی باعث شده است که کاربردهای مختلفی به ویژه در صنعت ساختمان داشته باشد.

بنابراین آزمایشات زیادی روی پوکه معدنی انجام شد و بر اساس این آزمایشات ضریب هدایت حرارتی پوکه معدنی 0.17w/m.k محاسبه شد که به این معنی است که پوکه معدنی عایق حرارتی مناسبی برای ساختمان ها محسوب می شود.

یکی از مهمترین خواص پوکه معدنی پرلیت رسانایی حرارتی بسیار پایین آن است که در کارهای ساختمانی و به ویژه مهندسی سردخانه ها کاربرد فراوانی دارد. ضریب هدایت حرارتی پرلیت منبسط شده بسته به وزن مخصوص آن متفاوت است و عموماً پایین است. عایق کاری با این ماده در دمای کمتر از 950 درجه سانتی گراد رایج است و هدایت حرارتی آن بین 0.28-0.8 متغیر است. غیر قابل اشتعال بودن از دیگر مزایای پرلیت است.

عایق حرارتی بلوک پوکه

کاهش قابل توجه در میزان تبادل گرما و سرما (به دلیل خواص طبیعی پوکه معدنی اسکوریا این نوع بلوک ها عایق حرارت و برودت عالی هستند. ضریب هدایت حرارتی این بلوک برابر W/ است. m c 0.44 و برای بلوک رسی برابر W/m c 1.35 است.

مزیت ضریب هدایت حرارتی محصولات پوکه معدنی، امکان خرید تاسیسات با ظرفیت های گرمایشی و سرمایشی بهینه و مناسب را با قیمت کمتر میسر می سازد. همچنین باعث کاهش هزینه مصرف انرژی در آینده ساختمان می شود که با توجه به روند صعودی قیمت انرژی قابل محاسبه است.

پوکه معدنی عدسی سیاه عایق حرارت و صدا بسیار خوبی است. ضریب هدایت حرارتی پوکه سیاه w/mc 0.09-0.101 است. پوکه سیاه عدسی به دلیل وجود سوراخ هایی با ساختار سلولی و فضاهای خالی در  پوکه معدنی سیاه باعث از بین رفتن صدا پس از برخورد با آن می شود. عمر مفید این پوکه معدنی بیش از 100 سال است که چندین برابر پوکه معدنی بی کیفیت است. یکی از دلایل اصلی استفاده از این محصول در دنیا، عمر طولانی آن است. در برابر آتش و یخ زدگی مقاوم است.

علاوه بر مزیت ضریب حرارتی،مصالح مذکور دارای وزن بسیار کم و تخلخل بالا بوده و به همین دلیل جایگزین مناسبی برای شن و ماسه در صنعت بتن و کاهش وزن تحمیل شده بر طبقات ساختمان می باشد و به طور گسترده مورد استفاده پیمانکاران ساختمانی قرار می گیرد.

نکته: تمام خواصی که در بالا ذکر کردیم، پوکه معدنی را بهترین انتخاب برای عایق کاری ساختمان می کند. امروزه استفاده از الیاف معدنی و الیاف مصنوعی مانند الیاف پلی استر، الیاف ایزوپریم، الیاف ویسکوز (به جز در موارد خاص) بسیار کاهش یافته است. بنابراین پوکه معدنی از همه نظر برای عایق کاری ساختمان مناسب بوده و به انتخابی برتر تبدیل شده است.

‫0/5 (بررسی 0)