نقطه ذوب پوکه معدنی چقدر است؟ پوکه معدنی از دسته سنگ های آتشفشانی است. یعنی فرایند تشکیل آن ها به این صورت است که زمانی که درون لایه گوشته هستند، با دمای موجود در این لایه ذوب شده و کم کم تبدیل به گدازه می شوند. همانطور که پیشتر گفتیم طبق محاسبه تقریبی دانشمندان، حرارت لایه گوشته حدود 1350 درجه سانتی گراد می باشد که این نقطه ذوب پوکه معدنی است. پس از ذوب سنگ های موجود در گوشته با این درجه حرارت، مواد این لایه به صورت گدازه به سطح زمین می آیند و پس از سرد شدن تبدیل به انواع سنگ های آتشفشانی و پوکه معدنی می شوند.

با پوکه معدنی آشنا شوید

از جایی که این سنگ ها از اعماق زمین خارج می شوند به لحاظ معدنی ارزش بالایی دارند و حاوی املاح معدنی فراوانی می باشند. از طرفی به دلیل دما و فشار زیادی که به این نوع از سنگ وارد می شود، مقاومت قابل توجهی دارند.بنابراین واضح است که پوکه معدنی به این دو دلیل از اهمیت و کاربرد فراوانی در بین مهندسان عمران و حتی صاحبان مشاغل دیگر دارد.

چرا نقطه ذوب پوکه معدنی اهمیت دارد؟

اینکه نقطه ذوب پوکه معدنی 1350 درجه سانتی گراد تخمین زده شده است نشان می دهد این نوع سنگ مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد و بر اهمیت و کاربرد آن در صنایع مختلف می افزاید.

نقطه ذوب پوکه معدنی چقدر است؟

از جهتی خوب است بدانید که این مقاومت فقط برای آتش و گرما نیست. بلکه برای رطوبت و سرمای هوا نیز از مقاومت بالایی بر خوردار است. لازم به ذکر است که پوکه معدنی در برابر ضربه و فشار نیز بسیار مستحکم است و این ویژگی نیز به دلیل همان نقطه ذوب بالایش می باشد. استحکام پوکه معدنی در برابر ضربه و فشار سبب شده است تا از آن برای استحکام ساختمان ها استفاده شود.

اهمیت دیگری که نقطه ذوب بالای پوکه معدنی دارد این است که سبب شده تا وزن کمی داشته باشد و این در حالی است که سایر سنگ های معدنی اغلب سنگین وزن هستند.

به طور خلاصه اهمیت نقطه ذوب بالای پوکه معدنی را مرور می کنیم:

  1. مقاومت در برابر رطوبت
  2. استحکام بالا در برابر فشار و ضربه
  3. سبک بودن نسبت به سایر سنگ های معدنی
  4. مقاومت در برابر حریق
  5. عایق سرما و گرما

بیشتر بخوانید: ضریب هدایت حرارتی پوکه معدنی چقدر است؟

تاثیر دمای ذوب پوکه معدنی بر کیفیت آن

واقعیت این است که  هر چه سنگ معدنی پومیس سبک تر باشد، از کیفیت بالاتری برخوردار است. به طور مثال در سفال گری کوزه هایی که از گل درست میشوند، در برابر آب و فشار زیاد از مقاومت زیادی برخوردار نیستند. اما وقتی همین کوزه های گلی را در کوره هایی با دمای بسیار بالا قرار می دهند و کوزه ها به اصطلاح پخته می شوند در برابر رطوبت و ضربه مقاوم خواهند شد.

این امر درباره پوکه معدنی هم صادق است، اینکه سنگ ها در دمای 1350 درجه سانتی گراد ذوب شده اند باعث می شود پوکه ها بسیار مقاوم شوند  و استحکام بالاتری را به دست آورند.

باید بدانید که چگالی، وزن و کیفیت پوکه معدنی کاملا به نقطه ذوب ارتباط مستقیم دارد و به همین دلیل است که انقدر مهم است. همچمنین نقطه ذوب پوکه است که باعث پخته شدن سنگ ها و سبک بودن وزن آن ها می شود.

‫5/5 (بررسی 1)