پوکه سیاه چیست؟ این پوکه نوعی ماده معدنی است که از دهانه آتشفشان به شکل گاز خارج می شود. این گاز روی زمین و کنار آتشفشان می نشیند و پس از چند ساعت خنک می شود و باعث تشکیل پوکه معدنی سیاه رنگ می شود. با سرد شدن این گاز، پوکه معدنی سیاه رنگ به صورت فله ای و جمعی تشکیل می شود

 مواد تشکیل دهنده پوکه سیاه

 به گفته موسسه اطلاعات معدنی، پوکه یک سنگ آتشفشانی انفجاری است که با فشرده شدن ماگما، کف تشکیل می دهد و گازهای فرار و آب را در سطح آزاد می کند و حباب های هوا را به سرعت در داخل سنگ خنک می کند. سنگ پوکه بسیار خشن و بسیار متخلخل است و هنگام برداشتن بسیار سبک است.

این تنها سنگی است که در واقع روی آب شناور می شود تا زمانی که غرق شود و در این مرحله غرق می شود. ترکیب معدنی پوکه بستگی به نوع ماگمایی دارد که کف سنگ پا را تشکیل می‌دهد و شامل مواد معدنی مانند کانی‌های بازالت است،بازالت یک سنگ آتشفشانی ریزدانه خاکستری تا سیاه است که اغلب منشأ پوکه است.

 پوکه معدنی سیاه در مناطق کردستان در شهرستان قروه یافت می شود. این نوع پوکه از گدازه های آتشفشانی تشکیل می شود که پس از رسیدن به سطح زمین سرد به دانه های ریز درشت تبدیل می شود. این ماده در اثر انتشار گاز تبدیل به اسفنجی و بسیار سبک شده است که اصطلاح علمی آن پوکه یا اسکوریا است.

 از مهمترین ویژگی های این محصول می توان به ترکیب با سیمان سبک و قابلیت نگهداری آب اشاره کرد که باعث استحکام بیشتر بتن می شود.

ویژگی های پوکه سیاه

پوکه سیاه دارای تخلخل بسیار بالایی نسبت به موارد مشابه می باشد. این ناشی از تخلخل است به طوری که پوکه خاکستری عایق بسیار خوبی برای صدا و گرما می شود. شکل ظاهری پوکه سیاه بیشتر به شکل اسفنجی و در ابعاد مختلف دیده می شود. سطح پوکه معدنی دارای سوراخ های کوچکی است که به دلیل وجود این فضاهای خالی در پوکه سیاه به عنوان عایق صدا شناخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

پوکه  سیاه یکی از انواع پوکه است که در صنعت ساختمان استفاده می شود و از معادن روباز استخراج می شود. این پوکه ها در دیوار چینی، شیب سقف، ساخت دیوار تونل، فواره، کشاورزی و غیره استفاده می شود

 پوکه قابل استفاده در مکان های دارای لوله کشی و سیم کشی و همچنین شیب ساختمان است که برای محافظت در برابر ضربه و جلوگیری از شکستگی استفاده می شود.این پوکه واقعاً برای رشد گیاهان و درختان مناسب است و به طور جدی از هدر رفتن آب جلوگیری می کند.

پوکه ی سیاه از رشد و تکثیر علف های هرز در پای درختان جلوگیری می کند و خاصیت ضد مورچه و حشرات دارد و باعث عدم وجود جوندگان و مورچه ها در پای درخت است و تا حدودی از آفات موجود جلوگیری می کند

هرچه وزن پوکه کمتر باشد، می توان گفت که مرغوب بوده و به نسبت کیفیت آن بالا بوده و استفاده از آن با رضایت و اطمینان بالایی همراه خواهد بود. با توجه به هزینه کم این پوکه ها در ساخت و ساز نسبت به سایر مصالح، هزینه ها و استقبال افزایش می یابد و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از پوکه در ساخت و ساز باعث سرعت بخشیدن به کار و پیشرفت ساخت و ساز سریعتر و کج شدن بیشتر و استفاده آسانتر می شود.

پوکه سیاه کاربردهای زیادی دارد بیشترین کاربرد پوکه معدنی در کارگاه های تولید بلوک سقفی برای ساخت بلوک های سبک می باشد. وزن ساختارهای بلوک مانند خود را با جایگزین کردن پوکه  سیاه به جای مواد مشابه کاهش دهید. با توجه به اینکه پوکه معدنی در دمای بالا در زیر زمین تولید می شود از سختی و مقاومت بالایی برخوردار است و با تعویض آنها ساختارهای مستحکم تری خواهید داشت.

پوکه سیاده دارای خواص ضد حریق است زیرا در دمای بسیار بالایی از آتشفشان تشکیل می شود. قدرت ضد حریق پوکه معدنی سیاه باعث شده دمای ذوب این کانی سبک دانه بالا رفته و در صورت آتش سوزی به ساختمان آسیبی وارد نشود.

یکی دیگر از قدرت ها و خواص قابل توجه پوکه معدنی خاصیت ضد باکتریایی آن است. خاصیت ضد باکتریایی این ماده معدنی باعث شده است که باکتری ها، آفات و حشرات موزی نتوانند در محلی که پوکه معدنی قرار دارد رشد کنند. پوکه معدنی سیاه از دسته موادی است که هرگز از بین نمی رود.

‫0/5 (بررسی 0)