پوکه معدنی دارای ویژگی های اصلی است که آن را محبوب و منحصر به فرد کرده است. به نظر می رسد ویژگی اصلی پوکه معدنی وزن کم و مقاومت بالای آن است. اما علاوه بر این ها پوکه معدنی دارای خواص و خصوصیات عالی دیگری نیز می باشد که باعث محبوبیت و کارایی بیشتر آن در ساختمان سازی، بتن سازی، بلوک سازی سبک، سبک سازی، کف سازی و شیب سازی شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا با موضوع مزایا و معایب پوکه معدنی بیشتر آشنا گردید.

فواید و مزایای پوکه معدنی

در این بخش از مقاله مزایا و معایب پوکه معدنی به مزایا و فواید پوکه می پردازیم؛ از مهمترین مزایا و ویژگی های پوکه معدنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • غیر قابل احتراق بودن
  • رسانایی ضعیف
  • استحکام بالا
  • وزن کم و سبک
  • عایق بسیار خوب در برابر گرما، سرما و صدا
  • مقاوم در برابر رطوبت
  • غنی از مواد معدنی

غیر قابل احتراقی پوکه

پوکه نوعی سنگ است که در برابر آتش و حرارت بالا بسیار مقاوم است. به همین دلیل استفاده از پوکه در ساخت و ساز و حتی نقاط حساسی که خطر آتش سوزی زیاد است. بسیار توصیه شده. دمای 1350 درجه در اعماق زمین باعث ذوب شدن سنگ ها شده و بخشی از آنها را به پوکه معدنی تبدیل کرده است. در نتیجه، این نشان دهنده مقاومت بسیار بالای پوکه در برابر حرارت است.

فواید پوکه معدنی

رسانایی ضعیف

 دلیل رسانایی ضعیف پوکه معدنی که می تواند بسیار مفید باشد، عدم حرکت آزاد الکترون های آزاد خارج شده از اتم است. بتن ساخته شده از پوکه معدنی و سازه های آماده از پوکه معدنی می تواند در مکان هایی که برق قوی عبور می کند مانند برق سه فاز بسیار موثر باشد. حتی در ساختمان ها به خصوص آپارتمان های چند طبقه نیز پوکه معدنی می تواند بسیار مفید باشد و امنیت مکان را افزایش دهد.

استحکام بالا

برخی از مردم فکر می کنند که پوکه معدنی با وزن سبکش. استحکام بالایی ندارد. اما آنها کاملاً اشتباه فکر می کنند. همانطور که گفته شد، پوکه در دمای 1350 درجه ذوب می شود و به طور ناگهانی در سطح زمین خشک و سرد می شود. وزن سبک آن به دلیل محصور شدن گازهای خارجی است و به استحکام سنگ پوکه آسیبی نمی رساند.

وزن کم و سبک

 وزن کم پوکه به دلیل وجود منافذ و منافذ داخل پوکه است که به دلیل سرد شدن ناگهانی گدازه و به دام افتادن گازها در هنگام فوران آتشفشان است. وزن کم سنگ پوکه معدنی این ماده معدنی را در فعالیت های مختلف خاص و مفید می کند. همچنین چیدن و حمل این سنگ نسبت به سایر منابع آسانتر است. جالب است بدانید که در مورد پوکه هر چه دانه های آن بزرگتر باشد وزن مخصوص پوکه معدنی کمتر می شود.

بیشتر بخوانید: ضریب هدایت حرارتی پوکه معدنی

معایب پوکه معدنی

در ادامه مقاله مزایا و معایب پوکه معدنی معایب این ماده را مورد بررسی قرار می دهیم. یکی از معایب پوکه معدنی در ساخت بلوک سبک است و نه در همه موارد تولید! فقط زمانی که بلوک سبک گاهی با مقداری نمک مخلوط می شود، شکنندگی آن افزایش می یابد. در برخی موارد میزان خاک در بلوک های سبک به دو صورت افزایش می یابد که می تواند یکی از معایب پوکه باشد. گاهی ناخالصی پوکه سفارشی بسیار زیاد است و کثیفی قابل توجهی دارد. گاهی برخی از تولیدکنندگان بلوک های سبک از ترکیب خاک با بقیه مواد اولیه برای ساخت بتن بلوک های سبک استفاده می کنند. که مقاومت بلوک را ضعیف می کند و یکی از معایب پوکه محسوب می شود.

معایب پوکه معدنی چیست

 به نظر می رسد اگر پوکه معدنی مرغوب و خالص باشد، معایب قابل توجهی ندارد. اما برخی عوامل انسانی باعث می شود که سازه های بتنی به اندازه یک سازه نمونه نباشند و این مشکل را یکی از معایب پوکه معدنی بدانند.

انتخاب سنگ پوکه مناسب

نکته دیگر این است که برای تولید هر سازه بتنی که می خواهید از پوکه معدنی استفاده کنید مانند سطح شیب دار، تولید بتن سبک، تولید بلوک سبک، راه سازی، ساختمان سازی و … باید از پوکه معدنی مناسب، برای کاهش و از بین بردن معایب استفاده کنید.

قطر سازه های ساخته شده

این معایب در میزان پوکه معدنی خالص و مناسب بسیار کاهش می یابد، مگر در مواردی که قطر سازه های بتنی ساخته شده از پوکه معدنی بسیار کم باشد و یا در آبپاشی و مراقبت های بعد از ساخت سازه های بتنی مانند بلوک، دیوار، کف و… کوتاه شده است. در نتیجه اینکه بگوییم پوکه برای سازه های ساختمانی معایبی دارد، صحیح نیست.

‫5/5 (بررسی 1)