قبل از اینکه به تعریف پوکه ساختمانی بپردازیم، بهتر است به این سوال که پوکه چیست پاسخ مختصری بدهیم. هنگامی که آتشفشان فوران می کند، گدازه ای که از آن خارج می شود با برخورد به سطح زمین سرد می شود و به قطعات کوچک و بزرگی تبدیل می شود که بسیار سبک و متخلخل هستند. از انواع پوکه می توان به پوکه صنعتی، پوکه معدنی، پوکه عدس، پوکه بادام و… اشاره کرد، در ادامه میخواهیم بدانیم پوکه ساختمانی چیست و چه کارایی دارد.

پوکه ساختمانی چیست؟

سنگ پومیس یا سنگ پوکه یک ماده آتشفشانی است، بیشتر مردم پوکه مورد نیاز خود برای ساخت و ساز را با نام پوکه ساختمانی می شناسند و در خرید و تهیه پوکه نیز از اصطلاح پوکه ساختمانی استفاده می کنند که به دلیل خواص و خصوصیات خود به طور طبیعی با طبیعت سازگاری دارند. عایق صدا، مقاومت در برابر آتش، مقاومت مکانیکی بالا و وزن سبک را می توان از ویژگی های آن برشمرد. پوکه ساختمانی یکی از انواع پوکه معدنی است.

پوکه معدنی ساختمانی در سازه های ساختمانی مانند کف سازی، دیوارها، ستون های بتنی، بین طبقات، شیب سقف و کف سازی و فعالیت هایی از این قبیل استفاده می شود.

پوکه به طور کلی به دو دسته پوکه صنعتی و پوکه معدنی تقسیم می شود. پس پوکه ساختمانی می تواند شامل انواع پوکه معدنی و پوکه صنعتی باشد! همانطور که گفتیم اصطلاح پوکه ساختمانی در بین مردم جا افتاده است و در فعالیت های ساختمانی و ساخت سازه های ساختمانی از این اصطلاح استفاده می کنند. در نتیجه پوکه ساختمانی شامل انواع پوکه های مناسب برای سازه های ساختمانی می شود.

پوکه ساختمانی و کاربردهای آن

بهترین انواع پوکه ساختمانی

در اینجا به طور خلاصه تعدادی از بهترین انواع پوکه ساختمانی را معرفی می کنیم:

  • پوکه بادامی

 پوکه بادامی بسیار شبیه پوکه عدسی و نخودی است و تفاوت آن در اندازه پوکه است. تفاله بادامی بزرگتر (15-30 میلی متر) است و در مقایسه با تفاله عدسی و تفاله نخودی با قیمت کمتری عرضه می شود. از پوکه بادامی عمدتاً در شیب های ساختمانی استفاده می شود.

  •  پوکه شنی

نوعی پوکه معدنی، پوکه شنی در اندازه های 0 تا 5 میلی متر و وزن 800 تا 900 کیلوگرم است که اغلب در شیب های ساختمانی، کف سازی و پرکردن فضاهای خالی استفاده می شود.

  •  پوکه فندقی

پوکه فندقی 10 تا 20 میلی متر و وزن آن 500 تا 600 کیلوگرم است و در شیب سطوح ساختمانی کاربرد دارد.

ویژگی های پوکه ساختمانی

پوکه ساختمانی وزن کم و مقاومت بالایی دارد که این دلیل قانع کننده ای برای محبوبیت این سنگ در ساختمان سازی است. همچنین این پوکه به عایق بودن و مقاوم بودن در برابر آتش و همچنین هزینه کم و جابجایی آسان اشاره کرد.

می توان گفت پوکه جزء لاینفک فعالیت های ساختمانی و بتنی است! زیرا واقعاً هیچ ماده ای خواص و خصوصیات خارق العاده پوکه ساختمانی را ندارد و به طور کلی باید گفت که تاکنون هیچ جایگزینی برای انواع پوکه کشف نشده است. از دیگر ویژگی های پوکه ساختمانی می توان به: عایق در برابر سرما، گرما، هزینه خرید به صرفه، انتقال وزن کم و سبک بودن، جابجایی آسان و استحکام بالا اشاره کرد.

کاربردهای مختلف پوکه ساختمانی

از پوکه ساختمانی در ساخت بتن سبک، استفاده در ساخت دیوارهای بتنی سبک، استفاده در ساخت بلوک های سبک، استفاده در پرکردن ستون ها با بتن سبک، استفاده در کف سازی و شیب جداسازی لوله های تحتانی استفاده می گردد.

بهترین نوع پوکه ساختمانی

هر نوع پوکه می تواند در هر شرایطی بهترین گزینه برای شما باشد. یعنی برای تعیین بهترین نوع پوکه ساختمانی باید نیاز خود را بررسی کنید و با توجه به آن نوع پوکه را انتخاب کنید. به عنوان مثال برای شیب سقف بهتر است از پوکه با عمق بیش از 20 میلی متر استفاده شود و بهترین گزینه پوکه بادام است.

جالب است بدانید که پوکه ساختمانی و استفاده از آن هیچ گونه آسیب و آلودگی به محیط زیست وارد نمی کند. استفاده از پوکه ساختمانی در ساخت و ساز بتنی استحکام آن را افزایش می دهد و 4 تا 6 برابر عایق قوی تر است. دیوارهای ساخته شده از پوکه علاوه بر وزن کم و مقاومت و عایق بودن، هزینه تولید کمتری نیز دارند.

‫0/5 (بررسی 0)