پوکه معدنی سنگ معدنی آتش فشانی با تخلخل فراوان می باشد. که دارای وزن و چگالی بسیار کمی می باشد. شاید از خود بپرسید که پوکه معدنی در چه مصارفی کاربرد دارد.در این مقاله به کاربرد پوکه معدنی با ذکر توضیحاتی بپردازیم . تا با خواص و ویژگی های این سنگ آتشفشانی آشنا شوید.

کاربرد های مختلف پوکه معدنی

 

 

کاربرد پوکه معدنی در ساختمان سازی و عمران

 

کاربرد پوکه معدنی در ساختمان سازی و عمران

کاربرد پوکه معدنی در ساختمان سازی و عمران

پوکه معدنی به علت وزن سبکی که دارد کاربرد فراوانی در مصارف ساختمان سازی  و عمرانی به کار می رود.ویژگی سبک بودن پوکه معدنی سبب می شود وزن مرده ساختمان به طرز چشمگیری کاهش یابد که این امر امروزه بسیار اهمیت دارد از سوی دیگر به سبب ویژگی مقاومت بالایی که پوکه معدنی دارد ساختمان های ساخته شده با این ماده معدنی با ارزش نیز نسبت به سایر ساختمان ها مقاومت بیشتری دارند.همچنین پوکه معدنی در برابر حمله موریانه و حشرات مقاوم است و همین ویژگی آن را برای ساختمان ها مناسب کرده است.در بخش های مختلف ساختمان،محوطه سازی،سیمان کاری نما،ایزوله سازی لوله ها، روکش سطح جاده،تهیه بلوک سبک استفاده میشود.

 

کاربرد پوکه معدنی در عایق صدا

کاربرد پوکه معدنی در عایق صدا

کاربرد پوکه معدنی در عایق صدا

 

 

امروزه با بیشتر شدن آلودگی های صوتی بحث استفاده از عایق های صوتی بسیار بالا گرفته است. اگر بخواهیم از دیوارهای عایق صوتی استفاده کنیم بسیار هزینه بر می باشد. اگر به دنبال روشی ارزان قیمت باشیم باید استفاده از پوکه معدنی را در نظر بگیریم. پوکه به دلیل داشتن تخلخل زیاد دارای حفره های هوایی درون خود می باشد. این هوا به عنوان عایق صوتی و حرارتی عمل می کند. از پوکه معدنی در ساخت کاشی هایی با نام کاشی های عایق صدا استفاده می شود .که بسیار با دوام و در مقابل آتش مقاوم می باشند. این کاشی ها با مخلوطی از بنتونیت و کائولن و در حقیقت با پوشش سرامیک متصل و پخته می شوند.

کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی

کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی

کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی

پوکه معدنی با تخلخل زیادی که دارد در نگه داشتن رطوبت خاک و همچنین تنفس خاک کمک زیادی میکند. در نتیجه قابلیت باروری گیاه را بالا می برد. این کار مانع از تبخیر آب می شود و از رشد علف های هرز جلوگیری می کند. که به کاهش هزینه های ناشی از مصرف آب می انجامد. همچنین پوکه معدنی با دارا بودن املاح معدنی و خاصیت ضد باکتری که دارد .باعث رشد بیشتر گیاهان و سالم ماندن آنها می شود. پوکه معدنی به دلیل سبک بودن در خاک گلدان ها،گلخانه ها و کشاورزی استفاده قرار می گیرد.در کشاورزی بدون خاک قابلیت کشت و بهره برداری را بالا می برد. از ورود حشرات به آن ها جلوگیری می کند.

کاربرد پوکه معدنی در احداث سدهای آبی عظیم

کاربرد پوکه معدنی در احداث سدهای آبی عظیم

کاربرد پوکه معدنی در احداث سدهای آبی عظیم

همانطور که گفتیم پوکه معدنی با تخلخل زیاد باعث نگه داشتن آب درون خود می شود. این ویژگی باعث استفاده آن در پروژه های عظیم سد سازی شده است.

در سد سازی  به مصالحی نیاز داریم که آب را ذخیره کند و از نفوذ آن به زمین جلوگیری کند. پوکه معدنی این کار را با ویژگی های ذاتی انجام می دهد.

کاربرد پوکه معدنی در آکواریوم

کاربرد پوکه معدنی در آکواریوم

 

یکی از کاربردهای متفاوت پوکه در آکواریوم می باشد. پوکه معدنی دارای ظاهر زیبایی می باشد. بنابراین به آکواریوم می تواند یک ظاهر طبیعی و متفاوت بدهد.

همچنین به دلیل خاصیت ضد باکتریال خود می تواند باکتری های موجود در آب آکواریوم را از بین ببرد.

 

کاربرد پوکه معدنی در ساخت بتن

کاربرد پوکه معدنی در ساخت بتن

کاربرد پوکه معدنی در ساخت بتن

از مصالح مهم در ساختمان سازی بتن می باشد که هرچه سبک وزن تر باشد بهتر است. استفاده از پوکه معدنی در مراحل مختلف تولید بتن باعث سبک شدن فوق العاده بتن خواهد شد. پوکه معدنی با وزن سبک خود این ویژگی را برای داشتن یک بتن محکم فراهم می آورد. که در ساخت نمای بیرونی و درونی ساختمان ، شناژبندی ساختمان  و چیدن دیوارها از آن استفاده می شود. در ساخت بتن سبک از پوکه معدنی عدسی استفاده می شود. از ویژگی های پوکه معدنی در بتن می توان به این موارد اشاره کرد.وزن سبک ، استحکام زیاد ، مقاومت در مقابل آتش و گرما ، عایق بودن باعث شده که پوکه معدنی در:

ساخت انواع مصالح ساختمانی از جمله بتن سبک روز به روز بیشتر مورد تقاضا قرار گیرد.

 

کاربرد پوکه معدنی در شیب بندی ساختمان

کاربرد پوکه معدنی در شیب بندی ساختمان

کاربرد پوکه معدنی در شیب بندی ساختمان

همانطور که گفته شد در یک ساختمان وزن ایین آن یک اصل مهم است. پوکه معدنی با تخلخل فراوان و وزن سبک خود این ویژگی را فراهم می آورد. شیب بندی ساختمان برای آبرو بودن آن بسیار مهم است. که با استفاده از پوکه معدنی می توان شیب بندی حیاط ، سقف و بین طبقات را انجام داد. از انواع پوکه معدنی بسته به میزان و سطح شیب بندی می توان در این مورد استفاده نمود. سه دلیل استفاده از پوکه معدنی در شیب بندی شامل موارد زیر می باشد :

  • متخلخل بودن و وزن بسیار کم پوکه
  • مقاومت بسیار بالای پوکه
  • محافظ در برابر خوردگی لوله ها و موارد درونی

 

کاربرد پوکه در نساجی

کاربرد در نساجی

کاربرد پوکه معدنی در نساجی

 

یکی از ویژگی های پوکه معدنی ساینده بودن است. به دلیل این ویژگی در صنعت نساجی برای نرم کردن پارچه های زمخت استفاده می شود. پارچه های جین با سنگ شور شدن حالت کهنه و نرم به خود می گیرند که امروزه مورد توجه جوانان و صنعت مد می باشد. بنابراین این سنگ مورد توجه نساجان می باشد. پوکه معدنی به دلیل داشتن حالت خنثی با آب و دیگر مواد واکنش نمی دهد در نتیجه آسیبی به پارچه ها وارد نمی کند. سنگ شور بودن پارچه ها به وسیله پوکه دو ویژگی مهم بدست می آید.

  • سنگ شور کردن پارچه جین باعث بالا رفتن مقاومت آن می شود
  • پارچه سنگ شور شده دارای قیمت بالاتری می باشد.

 

کاربرد پوکه در تصفیه خانه

 کاربرد در تصفیه خانه

کاربرد پوکه معدنی در تصفیه خانه

می دانیم که بحران کم آبی تمام جهانیان را نگران کرده است. به همین دلیل فکر تاسیس تصفیه خانه ها و استفاده از مواد کم هزینه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یکی از مواد کم هزینه که باعث تعجب همگان شده پوکه معدنی می باشد. پوکه معدنی این ماده با ارزش با تخلخل فراوان  است.که در سطح خود تمامی ذرات معلق در آب را جدا کرده و آب پاکیزه را به وجود می آورد. این ماده به جای ماسه و پودر طغال سنگ در تصفیه خانه ها استفاده می شود. می توان از پوکه معدنی جهت تصفیه آب شهری استفاده نمود. دلایل استفاده از پوکه معدنی در تصفیه خانه می توان به موارد زیر اشاره کرد .

  • چگالی بسیار پایین آن و شناور شدن در سطح آب
  • خاصیت خنثی بودن پوکه از تاثیر شیمیایی بر دستگاه ها خودداری نموده و عمر آن ها را افزایش می دهد.
  • بازسازی فیلترهایی که از سنگ پوکه استفاده می کنند بسیار کم هزینه می باشد.
  • تولید آب آشامیدنی و سالم

 

کاربرد به عنوان جاذب

 کاربرد پوکه به عنوان جاذب

کاربرد پوکه به عنوان جاذب

پوکه معدنی به دلیل ساختاری که دارد به عنوان جاذب عمل می کند. که از آن در کاهش انفجار استفاده می شود.

پوکه  به دلیل ساختار خود انرژی مضر انفجار را جذب  و از میزان شوک بالستیک جلوگیری می کند.

به همین دلیل در برنامه های نظامی برای کاهش سطح انفجار بمب ، نارنجک و موشک ها استفاده می شود.

کاربردهای دیگر پوکه معدنی

کاربردهای دیگر پوکه

کاربردهای مختلف پوکه معدنی

کاربرد در پزشکی :

از پوکه معدنی برای ساخت داروهای زخم در جدا کردن سلول های مرده زخم استفاده می شود. اما این تنها کاربرد نمی باشد بلکه برای از بین بردن لایه سخت و سفت شده کف پا نیز از آن استفاده می شود.

کاربرد در داروسازی :

از پوکه معدنی برای ساخت صابون ، خمیر دندان و شامپو استفاده می شود و هاین باعث تحولی عظیم در این صنعت شده است.

کاربرد در تزیینات دیوار :

پوکه معدنی در رنگ ها و طرح های مختلف تولید می شود.

همین امر سبب استفاده از آن در تزیینات و نمای دیوارها شده که جلوه های چشم نوازی به آن می بخشد.

کاربرد در بلوک و دیوار آماده :

بلوک ها و دیوارهای آماده به بازار عرضه می شود که ویژگی آن ها سبک بودنشان است.

اصلی ترین ماده به کار رفته در آن ها پوکه معدنی می باشد.

کاربرد پوکه معدنی در مترو :

چون تونل های مترو در زیر زمین وجود دارند.باید در برابر رطوبت و صدا عایق باشند.

ماده مهم به کار رفته در ساخت تونل پوکه معدنی می باشد که در برابر رطوبت و صدا خاصیت عایق دارد.

 

کاربرد پوکه معدنی در ساخت آبنما :

این سنگ معدنی دارای مقاومت در برابر سایش و پوسیدگی می باشد بنابراین بهترین گزینه برای ساخت آبنما می باشد.

‫5/5 (بررسی 1)